podróże szyte na miarę

Podążaj śladami Indian przez barwny Ekwador

Ekwador

Ekwador to majestatyczne wulkany, fascynująca dżungla; plaże nad oceanem i pokryte śniegiem szczyty wulkanów; kolonialne miasta z listy UNESCO i maleńkie wioski Indian, skryte w sercu równikowego lasu. Chociaż zajmuje on 256 370 kilometrów kwadratowych, mieści w sobie największe zróżnicowanie geograficzne w południowej Ameryce. Składa się z 4 dystryktów: Wyżyny Andów, tropikalnych terenów wybrzeża, Amazonki oraz Wysp Galapagos, które są zlokalizowane 1000 km od wybrzeża Pacyfiku. Stolicą Ekwadoru jest Quito, leżące na Wyżynach Andów.

DZIEŃ 1

Przylot do Quito.

Po przylocie nasz lokalny przedstawiciel spotka się z Państwem na lotnisku. Zostaniecie Państwo zawiezieni do hotelu by móc odpocząć po podróży.

Zakwaterowanie w hotelu Hilton Colon Quito. Położony w centrum Quito ten 5***** Hotel oferuje zewnętrzny basen, Spa, 4 restauracje oraz Executive Lounge. Zaledwie 10 minut spacerem od Starego Miasta jest idealnym miejscem dla turystów nastawionych na zwiedzanie.


Quito

Stolica Ekwadoru, której nazwa pierwszy raz była wzmiankowana w 1533 roku i wywodzi się od plemienia Kwitu. Od XIII wieku była prosperującym centrum Królestwa Quitus, następnie stała się północną stolicą Imperium Inków, natomiast w XVII wieku Kolonialni architekci zbudowali niezywkłe, tajemnicze świątynie, klasztory oraz rezydencje, dzięki czemu Wszyscy odwiedzający Quito mogą zachwycać się tutaj również kosmopolitycznymi galeriami, butikami ze współczesną sztuką, rzeźbami a także przepięknymi tradycyjnymi haftami. Ci którzy odwiedzą Quito muszą koniecznie zobaczyć niezwykłą część kolonialną Quito.

DZIEŃ 2
Przygoda zaczyna się w zabytkowej stolicy Ekwadoru, Quito. O 8 rano wyjazd spod hotelu do Mashpi Lodge, które znajduje się 3 godziny drogi o Quito (ok. 110km), w wiecznie zielonej dziczy Andów. Będziemy podróżować przez zróżnicowane tereny, od suchej doliny Pomasqui w kierunku kordylierów aż do wilgotnych, zielonych lasów, gdzie znajduje się Mashpi. Region Choco, charakteryzuje się bardzo wysokim zagęszczeniem endemicznych gatunków oraz najrzadszym na świecie lasem mglistym. Pierwszym przystankiem będzie punkt widokowy na Pululahua Crater, skąd rozciąga się wspaniały widok na zapadnięty wulkan oraz gdzie żyją ludzie i korzystają z urodzajnej, wulkanicznej gleby. Na trasie do Mashpi, zwiedzimy ruiny w Tulipe - miejsce, które uchodzi za miejsce, gdzie mieszkali Yumbo - królestwo przed Inkami. Spróbujemy tam też pysznych przekąsek i świeżej kawy przygotowanej przez członków lokalnej społeczności. Około 12:30 znajdziemy się w Hummingbird Station. Mashpi może się poszczycić aż 32 gatunkami kolibrów. W Hummingbird Station regularnie pojawia się co najmniej 19 z nich. Ale będziemy mieli okazję tutaj podziwiać nie tylko kolibry, ale także tukany, wiewiórki i wiele, wiele innych zwierząt. Po przydzieleniu pokojów (Zakwaterowanie w Mashpi Lodge na 2 noce) zostanie Państwu przedstawiony przewodnik, który opowie o lasach oraz ich ochronie, o tym co będzie się działo podczas pobytu oraz da rozmaite przydatne wskazówki. To wszystko będzie miało miejsce przed lunchem.

Następnie ruszymy szlakiem nazwanym po drzewie Cucharillo (mała łyżeczka po hiszpańsku), popularnym gatunku drzewa w Mashpi i wszędzie indziej zagrożonym wyginięciem. Szlak wymaga nienajgorszej kondycji i spacer nim będzie trwał ok. 2h.

Las zmienia się kompletnie po zachodzie słońca. Dźwięki i zapachy się niezwykle nasilają. Nasila się także rechot żab, a jeśli wyłączymy latarki, będzie można zobaczyć świetliki, poczuć przelatujące nietoperze i nocne ptaki. Na ziemi będzie można zobaczyć bioluminiscencyjne grzyby.

Mashpi Lodge
Mashpi Lodge znajduje się na terenie rezerwatu przyrody Mashpi w Ekwadorze i oferuje niezwykły wypoczynek dla miłośników przyrody. Jedno z najbardziej wyjątkowych na świecie i luksusowych Jungle Retreat polecana przez Conde Nast. Traveller oraz National Geographic. Na miejscu do dyspozycji Gości są malownicze szlaki turystyczne, mały sklep z pamiątkami oraz bezpłatne WiFi. Każdy pokój wyposażony jest w klimatyzację, stację dokującą do iPoda oraz sejf. Wszystkie pokoje dysponują łazienką z prysznicem, suszarką do włosów i szlafrokami. Z sięgających od podłogi do sufitu okien roztaczają się widoki na mglisty las otaczający budynek. Do dyspozycji gości wieża obserwacyjna oraz masaże z wykorzystaniem kamieni, ziół oraz liści pochodzących z okolicy. W trakcie pobytu można także podziwiać naturalne wodospady, spróbować swoich sił w jeździe na rowerze na linach oraz wybrać się na nocny spacer, podczas którego obejrzeć można grzyby bioluminescencyjne. W obiekcie Mashpi Lodge organizowane są ponadto prezentacje i prelekcje na temat ochrony przyrody oraz projektu Mashpi, prowadzone przez rezydującego biologa. Hotel posiada zaledwie 22 pokoje.

Fot. Mashpi Lodge


DZIEŃ 3

Warto wstać wcześnie, gdyż las nagradza "ranne ptaszki" - świt przyciąga wiele ciekawych zwierząt, które wychodzą w poszukiwaniu jedzenia. Doskonałym miejscem, żeby obserwować ptaki, jest np. taras, gdzie można spokojnie siedzieć z kubkiem pełnym świeżej, pachnącej i gorącej kawy. Już o 6:30 rano można z przewodnikiem wybrać się na krótki spacer.
Natomiast o 8:30 rano wyruszą Państwo do Sky Bike and Obeservation Tower, oddalonego o 15 minut spacerem od hotelu. Wysoko ponad drzewami, 30m wieża pozwala cieszyć się widokiem lasu w całej jego chwale. Stąd wyruszymy także w wyjątkową podróż wśród koron drzew oraz ponad rzeką za pomocą podwieszanych "rowerów", które poruszają się za pomocą siły mięśni na zawieszonej linie.
Cały przejazd trwa nie dłużej niż 20 minut, a po jego zakończeniu, można wrócić do hotelu jednym z wielu prowadzących tam szlaków. Jeden z nich prowadzi do wodospadu San Vicente - jednak wymaga dobrej kondycji, aby pokonać 45 minutową wspinaczkę. Całość - wieża, rowery powietrzne i spacer powinny zająć około 2-4h.
Z powrotem w hotelu, otrzymamy świeże ręczniki, żeby się odświeżyć, soki i przepyszny lunch.
Następnym punktem programu jest Life Centre. A najlepszą metodą, aby dotrzeć do Life Centre jest spacer "ścieżką wyjców". Oprócz tych małp, będzie okazja także zobaczyć setki ptaków oraz rzadkich, endemicznie występujących tutaj drzew. Po dotarciu na miejsce, będziemy mogli się cieszyć wspaniałym widokiem z drewnianego tarasu, skąd widać także mnóstwo zwierząt. Centrum jest idealnym miejscem aby z bliska przyjrzeć się bardziej nieuchwytnym gatunkom zwierząt, owadów, ale także aby móc zaobserwować jak przebiega ich cykl życia - od jajeczka, przez larwy, gąsienice, przez poczwarkę aż po np. wspaniałego motyla. W pobliżu centrum znajduje się także "ogród tropikalny", gdzie rośnie mnóstwo drzew owocowych, maniok, kakao, papryki, kawowiec i dzikie maliny.

DZIEŃ 4


Dzień się rozpoczyna wcześnie, o 6:30 w holu hotelu. Po kubku kawy, herbaty lub czekolady wybiorą się Państwo na poszukiwanie ciekawego fenomenu w świecie ptaków. Różne gatunki zbierają się w chmary i wspólnie polują na owady. Jest to o tyle zdumiewające, że w jednej chmarze może być nawet 20 gatunków różnych ptaków.

Około 8:30 opuszczą Państwo hotel i skierują się do wodospadu Copal. Spacer trwa ok. 2h i prowadzi wśród pokrytych mchem drzew, bromelii i orchidei na każdym kroku, a kończy się przy spektakularnym, 50m wodospadzie.
Powrót do hotelu około południa na lunch po czym około 13.30 dalsza podróż do Quito.
Trasa przejazdu identyczna jak w pierwszą stronę.
Zakwaterowanie w Hotelu Hilton Colon Quito na 2 noce.


DZIEŃ 5

Sylwester – dzień wolny.
Propozycja spędzenia Sylwestra:
W Hotelu w którym Państwo mają nocleg  – kolacja bufetowa, napoje soft, kieliszek szampana oraz zabawa z DJ!

DZIEŃ 6

Wyjazd z Hotelu. Podróż z kontynentalnego Ekwadoru na Santa Cruz Island (samolotem).
Warto pomyśleć o tym, żeby mieć cały czas przy sobie aparat fotograficzny. Na wyspach Galapagos można zobaczyć coś ciekawego w najmniej spodziewanym momencie - tutaj nie trzeba być na wycieczce, aby zobaczyć jakieś wyjątkowe zwierzęta.
Przygoda zaczyna się w momencie, gdy przybędą Państwo na lotnisko - pierwszy ekologiczny port lotniczy na świecie, korzystający z odnawialnych źródeł energii i pomagający dbać o delikatny ekosystem wysp. Lotnisko znajduje się na terenie byłej bazy wojskowej USA z okresu II WŚ. Następnie krótka jazda busem do Itabaca Channel - niedużego kanału, który swoją błękitną wodą oddziela Baltra Island od Wyspy Santa Cruz, a stamtąd na pokład statku. Rejs trwa ok. 5 minut - przy odrobinie szczęścia będzie można zobaczyć rekiny, lwy morskie i żółwie morskie.
Już na Santa Cruz, zaczną Państwo przemierzać tę wyspę z północy na południe. Pomimo, że podróż będzie trwać zaledwie ok. 45 minut, będzie okazja zaobserwować kilka różnych mikroklimatów - zmiana od pustynnego krajobrazu do tropikalnych lasów odbywa się na naszych oczach. Już w Puerto Ayora, po długim dniu w podróży, będzie czas na chwilę relaksu. Warto skorzystać z okazji i odpocząć na świeżym powietrzu obserwując lwy morskie i iguany. Lunch.


Red Mangrove Aventura Lodge z widokiem na ocean proponuje stylowe zakwaterowanie w Puerto Ayoras – największym mieście na archipelago Galapagos. Do dyspozycji gości restauracja oraz bar a także wifi. Stacja badawcza Karola Darwina jest 200 m dalej. Hotel zapewnia również bezpłatne rowery. Lodge zlokalizowana jest 45 minut od lotniska Balta.
Podczas pobytu w Hotelu zrealizują Państwo program, który nazywa się Darwin’s Footprints – pozwoli on Państwu poznać wyspy z każdej strony.

Popołudniu czas na przygodę - wyprawa do Los Gemelos (Bliźniaki), dwóch wielkich, zapadniętych komór magmowych – miejsca, które przypomina jak wielką siłę ma natura - a także wprowadzi w bogatą różnorodność fauny i flory wyżyn wyspy. Po Los Gemelos, krótka jazda busem zawiedzie Państwa do 250 hektarowego rezerwatu, w którym żyją żółwie olbrzymie - zwierzę będące wizytówką Wysp Galapagos. Spacer pośród tych zwierząt może sprawić, że poczują się Państwo niczym dawni podróżnicy, np. jak Karol Darwin, który w oparciu m.in. o obserwacje różnorodności fauny i flory tych wysp napisał swoje najsłynniejsze dzieło o ewolucji - "O powstawaniu gatunków".
Następnie wybiorą się Państwo do oświetlonego tunelu magmowego. Długi na 450m, wysoki nawet na 7m, stanowi jedyną w swoim rodzaju okazję zobaczenia stalaktyków, stalagmitów z zastygłej lawy, a także pokrytych siarką ścian, kolorowych także od wielu innych minerałów. Po tych atrakcjach powrót do hotelu.

DZIEŃ 7


Wcześnie rano wybiorą się Państwo do Canal de Itabaca, gdzie będzie okazja pływać kajakiem po morzu. Za bezpieczeństwo będzie odpowiadać płynący w pobliżu certyfikowani specjaliści na łodzi motorowej. Oglądanie wyspy z poziomu powierzchni wody pozwala odkrywać wyspę z zupełnie nowej perspektywy. Będzie okazja także posnorkować wśród licznych szkółek tropikalnych ryb, a także wśród lwów morskich i zielonych żółwi morskich.
Kolejnym punktem programu będzie podróż do Isabeli, dokąd płynąć będą Państwo około 2h. W trasie będzie szansa na zobaczenie licznych przedstawicieli fauny morskiej, w tym delfinów, płaszczek i wielorybów. Po przybyciu, czeka na nas powitalny koktajl na tarasie z przekąskami, winem i lokalnym piwem.

DZIEŃ 8

Wyjazd do wulkanu Sierra Negra. Trasa prowadzi wilgotnymi wyżynami Isabeli, w górę stoków wulkanu, uważanego za drugi największy, aktywny wulkan na świecie (po Mauna Loa na Hawajach). Krater ma aż 10km średnicy, a krawędzie są wysokie na 800m. Widok roztaczający się z krawędzie jest zapierający dech w piersiach i jedyny w swoim rodzaju. Spacer krawędzią będzie miał ok. 6km długości, a kończy się przekąskami pod drzewem jaboncillo. Jeśli będą się czuli Państwo na siłach, wycieczkę można kontynuować do wulkanu Chico. Chico charakteryzuje nieziemski krajobraz pełen zdumiewających formacji magmowych i fumaroli.

Lunch w Campo Duro.

Campo Duro to piękna, organiczna farma, gdzie jej właściciele przygotowują dania, a dania są grillowane na kamieniach magmowych. Po lunchu mogą się Państwo zdrzemnąć w hamaku wśród pachnących drzew mango. Campo Duro opiekuje się również żółwiami olbrzymimi, które swobodnie przemierzają teren farmy.
Powrót do hotelu.

.

DZIEŃ 9

Wyprawa do Las Tintoreras. Rejs małą łodzią wszerz portu, zwalniając, aby przyjrzeć się rozmaitym zwierzętom, m.in. pingwinom. Spacerując po ostrych skałach magmowych mija się liczne siedliska iguan oraz lwów morskich, a wody są pełne małych rekinów rafowych. Widoki rozpościerające się stąd są nie do zapomnienia - czarne skały, zielone namorzyny i szmaragdowa woda i skryty w chmurach szczyt wulkanów Isabeli. Po zakończeniu spaceru, można np. snorkować w ciepłej, płytkiej zatoczce, by z bliska przyjrzeć się rybom i żółwiom. Niewielkie, białonose rekiny rafowe są bardzo ciekawskie, lecz niegroźne.

Po tym wszystkim wyjazd na Santa Cruz. Rejs trwa ok. 2-2h30, w zależności od warunków na morzu. Na miejscu skierują się Państwo do Stacji Badawczej im. Karola Darwina, gdzie będzie okazja zobaczyć mnóstwo atrakcji - m.in. poznać jeden z najbardziej udanych programów odtwarzania populacji gadów

DZIEŃ 10
Transfer na lotnisko - przelot do Quito – zakwaterowanie w Hotelu Hilton Colon Quito.
DZIEŃ 11
Quito – Sangolqui - Cotopaxi – Urbina – Chimborazo – Riobamba

Kolejna przygoda zaczyna się w Quito i prowadzi na południe poprzez obrzeża miasta. Pierwszy postój odbędzie się w miasteczku Sangolqui, gdzie zatrzymamy się na tradycyjnym andyjskim targu pełnym zwierząt. Tutaj również bardzo blisko będziecie Państwo mogli zetknąć się z życiem ludzi żyjących w Andach. Kierując się dalej na wschód przekroczycie Państwo również Park Narodowy Cotopaxi, naturalny schron dla zwierząt oraz chronione miejsce stożka Wulkanu Cotopaxi, który osiąga aż 5897 metrów nad poziomem morza. Transfer do Hotelu Hotelu Hacienda Abraspungo, zakwaterowanie w 2 x Standard Room.

Hotel Hacienda Abraspungo to butikowy (35 pokoi) Hotel w stylu kolonialnym zlokalizowany w wiejskiej okolicy. Oferuje pokoje z łazienkami i widokami na ogród oraz pyszne lokalne śniadani

DZIEŃ 12

Riobamba – Alausi – Devil’s Nose – Alausi – Ingapirca – Cuenca

Po wczesnym śniadaniu wyruszą Państwo drogą (około 2h) w kierunku małego miasteczka Alausi. Jest to miejsce w którym podano całkowitemu odnowieniu sieć lokalnej kolei. Poczyniono tutaj niesamowity wysiłek by odbudować 100-letnią kolej, odbudowano szyny i wagony, przeprowadzono renowację silników oraz pociągów, dzięki czemu zbudowano trasę turystyczną, która prowadzi do społeczności Indian.
Widoki są niesamowite, malownicze góry i ogromne przestrzenie. Góry i pola w dziesiątkach odmian zieleni, niczym szachownica, podzielone na nieregularne prostokąciki, a na nich widoczne kolorowe postaci jak kwiaty na łące: Indianie i Indianki ciężko pracujące na polu.

Jedną z najważniejszych atrakcji Ekwadoru jest przejazd koleją na trasie nazywanej El Nariz del Diablo czyli Nos Diabła. Trwająca 4-5 godzin podróż dostarcza nie tylko wspaniałych widoków ale także znacznych skoków adrenaliny. Podróż tą koleją w tym miejsc należy do listy najbardziej ekscytujących przejazdów pociągiem na świecie. Pociąg pokonuje bowiem znaczne różnice wysokości na bardzo krótkich odcinkach. Co więcej, tory położone są najczęściej na wąskich półkach skalnych, a pokonujące zakręty wagony wydają się być zwieszone nad przepaścią. Podczas podróży można zobaczyć również lokalne muzeum „Condor Panuna” zbudowane przez społeczność Nizag, zobaczyć lokalne hafty, uprawy owoców i ziół oraz spróbować lokalnej kawy. Świst pociągu przywoła Państwa aby wracać na stację Alausi.
Kontynuacja poznawania Andyjskiego świata poprzez drogę prowadzącą na południe przez niesamowite widoki – tak dotrzecie Państwo do Fortecy Inków w Ingapirca. Lunch, przyjazd do Cuenca o zmroku, kolacja i zakwaterowanie w Hotelu St Lucia na jedną noc.

St Lucia Hotel w Cuenca to luksusowy butikowy (zaledwie 20 pokoi) obiekt zlokalizowany w centrum miasta i oferujący wyjątkowe zakwaterowanie. Utrzymane w barokowym stylu pokoje oraz 3 restauracje jak również usytuowanie 200m od Katedry w Centrum miasta sprawia, że jest to najlepszy Hotel w mieście.

DZIEŃ 13


Cuenca to trzecie co do wielkości miasto Ekwadoru. Tutaj można zobaczyć urocze czerwone dachy, kamienne ulice, ukwiecone place i muzea. Ta szerząca horyzonty wycieczka obejmuje Plac San Sebastian – kolorowy, artystyczny targ gdzie można kupić przepiękne hafty. Następnie odwiedzicie Państwo Muzeum sztuki nowoczesnej, gdzie można zobaczyć niesamowitą kolekcję sztuki współczesnej. Ze względu na zabytkową zabudowę centrum znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Następnie udacie się Państwo na targ pełen kwiatów który znajduje się na małym placu naprzeciwko kamiennego wejścia do kościoła El Carmen de la Asuncion. Stamtąd krótki spacer poprowadzi Państwa do głównego placu, do imponującej niebieskiej kopuły Katedry, następnie zobaczycie Państwo Sąd, Pałac Municipal. Pałac Gubernatora oraz kościół El Sagrario. Dalej pojedziecie Państwo samochodem wzdłuż rzeki Tomebamba w celu obejrzenia przepięknych domów. Lunch odbędzie się w jednej z restauracji – jak czas pozwoli zawitają Państwo również do sklepu z ceramiką i haftami oraz do Fabryki Kapeluszy Panamskich.

Później udamy się w drogę już do Guayaquil (skąd mamy międzynarodowy wylot). Jeśli czas pozwoli po drodze zajrzą Państwo do Parku Narodowego El Cajas (3100 – 4450mnpm) z 270 jeziorami oraz 96 preinkaskimi wsiami Indian Canari. W Parku żyją zagrożone Południowoamerykańskie kondory, tapiry górskie, kuguary, oceloty i tukany.

Następnie przejazd z Cuenca do Guayaquil zajmuje około 3,5 – 4h. Kierowca zawiezie Państwa bezpośrednio na lotnisko. Powrót do kraju.

Fot. St Lucia Hotel Cuenca

Zapytaj o indywidualną ofertę dla ciebie
Wybierz kierunek podróży
Zapisz się do newslettera
Dziękujemy za zapisanie się.
Do zobaczenia w podróży. :-)
Wystąpił nieznany błąd. Prosimy o zapisanie się poprzez wysłanie e-maila na dtc@deluxetravelclub.pl.

Raz w tygodniu wyślemy Ci powiadomienie o najnowszych ofertach i promocjach luksusowych wyjazdów