podróże szyte na miarę

Oman - odwiedź Sułtanat pachnący naturalnym kadzidłem

Oman

Niezapomniana wyprawa do Omanu wieść będzie Państwa przez wzniosłe twierdze i zamki, przez ponad 200 - letnie porty rybackie, przez czerwoną pustynię Wahiba, miasteczka i wioski, przez najstarsze miasto Omanu i dawną jego stolicę - Nizwę. Ale ten słutanat to nie tylko miejsca to również roztaczający się wokół zapach kadzideł, szeroki wybór rękodzieła i paleta barwnych pamiątek.

Dzień 1

Lądowanie w Maskacie, transfer do hotelu i nocleg w The Chedi.
Dzień 2
Po śniadaniu udadzą się Państwo w górskie okolice Jabal Akhdar. Nazwa Jabal Akhdar oznacza „zielona góra”, a nazwę zawdzięcza bogato porośniętym zboczom i temu, że jest to jeden z najbardziej żyznych regionów Omanu. Rosną tutaj brzoskwinie, morele, winogrona, granaty, migdały, orzechy laskowe, a także róże, które stanowią bazę do popularnej w Omanie wody różanej. Zobaczą także tutaj Państwo tradycyjne wioski, np. wioskę Birkat al Mawz, gdzie znajdują się plantacje bananów i XVIIw. meczet. Pojadą także Państwo na rozległy, położony 2000m n.p.m. Płaskowyż Saiq. Znajdują się tam opuszczone i zamieszkane wioski z malowniczymi domami przytulonymi do zbocza góry. Wieczorem kolacja i nocleg w Alila Jabalakhdar Resort.

Wspaniały, luksusowy hotel z imponującym i zapierającym dech w piersiach widokiem na góry Al Hajar. Znajduje się przy krawędzi niewiarygodnego, głębokiego wąwozu. Jest to prawdziwy diament wśród dzikich gór, gdzie nietknięta ludzką ręką natura prezentuje się w swojej najwspanialszej postaci.

Fot. The Chedi

Dzień 3

Po śniadaniu w hotelu, wybiorą się Państwo do dawnej stolicy i jednego z najstarszych miast Omanu – Nizwy. Znajduje się tutaj forteca zbudowana przez imama i Sułtana Saifa Bin Malik Al Ya’rubi w 1668 roku i jest to najczęściej odwiedzany zabytek i duma Omanu. Twierdza odzwierciedla talent i kunszt ówczesnej myśli inżynieryjnej. Znajduje się tutaj m.in. masywna i wysoka wieża, z której rozciągają się wspaniałe widoki. Samo miasto słynie również ze swojego rękodzieła i bogactwa dostępnych produktów agrokultury. Znajduje się tutaj rozległy suk (targ), który otacza twierdzę. Targ roi się od handlarzy, który oferują chętnym przebogaty wybór towarów – od mięsa, ryb, owoców, warzyw, przez przyprawy, daktyle po miedziane, srebrne i złote wyroby. Srebro z Nizwy jest uważane za najlepsze w kraju. Dodatkowo tylko w piątku odbywa się tutaj licytacja bydła i kóz, co jest dodatkową atrakcją. Ponadto będą mieli Państwo okazję zobaczyć Bahrę – starą wioskę, gdzie znajdują się fortyfikacje z okresu przed islamem wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Strefa zewnętrzna wokół fortu jest z kolei zdominowana przez garncarzy i ich warsztaty oraz kramy.

Następnym punktem będzie przejazd na czerwoną pustynię Wahiba. Po drodze będą mieli Państwo okazję zobaczyć liczne wieże strażnicze, przypominające o ważnym znaczeniu strategicznym regionu Sharqiyah. Już na samej pustyni, długiej na 200km znajdują się liczne wydmy, niektóre mające nawet 200m wysokości. Przejazd nimi m.in. wspaniałe widoki w przyjemnych powiewach wiatru a także możliwość podziwiania jak zmienia się kształt i kolor pustyni wraz z upływem czasu. Wciąż żyją tutaj plemiona pustyni. Następnie przejazd do obozu Arabian Oryx Camp, gdzie zjedzą Państwo kolację i spędzą noc.

Arabian Oryx Camp jest obozem na piaskach Wahiby. Pobyt w obozie to duchowe, kulturowe i wyjątkowe doświadczenie. Znajdujący się w samym sercu pustyni, wśród wydm i nielicznej, podkreślającej piękno okolicy roślinności jest atrakcją samą w sobie.

Fot. Alila Jabal Akhdar

Dzień 4

Dzień zaczną Państwo śniadaniem w obozie. W dzisiejszym dniu wizyta w miasteczkach w głębi lądu, gdzie zobaczą Państwo wyjątkowy meczet, w którym znajdują się dwa qibla – miejsca, które wskazują kierunek modlitwy – jedno w kierunku Mekki, drugie w kierunku Jerozolimy. Po drodze będzie kilka miasteczek i osad, a w każdej atrakcja. Odnowiony rodzinny dom-muzeum, meczet z 52 kopułami, stare wieże strażnicze i rozmaite inne smaczki. Następnym punktem dnia będzie wiecznie zielony ued Wadi Bani Khalid. Znajdują się tutaj turkusowe jeziorka i szmaragdowe strumienie, a wszystko w otoczeniu drzew palmowych. Głębiej w dolinie znajdują się także malownicze źródła Ain Hamouda, Ain al Sarooj i Ain Dawwa, a przy odrobinie szczęścia, jeśli poziom wody nie będzie zbyt wysoki, będzie możliwość wejścia do jaskini Moqal.

Po tym wszystkim będą Państwo jechali wybrzeżem, gdzie zahaczą o plażę z białym piaskiem. Idealne miejsce na snorkowanie lub po odpoczynek nad lazurową wodą. Po lunchu w lokalnej restauracji pojadą Państwo do Quriyat, miasteczko, gdzie znajduje się malowniczy port rybacki oraz 200-letni, odnowiony fort. Zobaczą też Państwo zaporę, która pomaga uregulować nierównomierną gospodarkę wodną okolicy. Jest to wyjątkowy widok, gdy na pustyni znajduje się wielki, błękitny zbiornik wodny. Po tych wszystkich atrakcjach, przejadą Państwo do hotelu Chedi.

Dzień 5

Po śniadaniu w The Chedi Muscat czeka Państwa zwiedzanie miasta. Zobaczą Państwo Sultan Qaboos Grand Mosque – główny meczet Omanu, oświetlany żyrandolami wysadzanymi kryształami Swarovskiego, w którym mieści się nawet 20 000 wiernych. Następnym punktem dnia będzie suk Mutrah – najstarszy i największy rynek handlowy Omanu. Znajdują się tutaj wąskie alejki wypełnione zapachem przypraw i kadzideł. Jest to miejsce na zakup rozmaitych pamiątek, olejków, wyrobów ze skóry, obrazów, wyrobów garncarstwa i wiele, wiele innych. Oczywiście nie należy zapomnieć o targowaniu się!


Alternatywnie do zwiedzania suku, mogą Państwo poznać zastosowanie wielu przypraw i ziół w celu odnowy zdrowia, a także sztukę gotowania, a także zobaczyć jak się wyrabia srebrną biżuterię. Zwiedzą też Państwo stare miasto Maskatu, gdzie znajduje się Al Alam Palace, który był używany przez Sułtana by przyjmować jego gości. Z obu stron pałacu znajdują się zbudowane przez Portugalczyków fortece z XVI w – Al Jalali i Al Mirani. Odwiedzą Państwo muzeum Al Zubair, gdzie znajdują się zbiory tradycyjnych, omańskich artefaktów. Ostatnim punktem dnia będzie zwiedzanie gmachu opery i lunch, po czym wrócą Państwo do hotelu Chedi.

Dzień 6 i 7

Dni wolne na plażowanie.

Dzień 8

Prywatny transfer na lotnisko i powrót do kraju.

Zapytaj o indywidualną ofertę dla ciebie
Wybierz kierunek podróży
Zapisz się do newslettera
Dziękujemy za zapisanie się.
Do zobaczenia w podróży. :-)
Wystąpił nieznany błąd. Prosimy o zapisanie się poprzez wysłanie e-maila na dtc@deluxetravelclub.pl.

Raz w tygodniu wyślemy Ci powiadomienie o najnowszych ofertach i promocjach luksusowych wyjazdów