podróże szyte na miarę

Mjanma - skarby dawnej Birmy

Mjanma

Podczas tej podróży poznać będzie można najważniejsze atrakcje Mandalay, Bagan, Popa, Kalaw, jeziora Inle, Rangun i plaży Ngapali. Zanurzą się Państwo we wspaniałości ostatniej królewskiej stolicy Birmy - Mandalay i świętych pagód, odkryją starożytne świątynie Bagan o wschodzie lub zachodzie słońca. Wejdą Państwo na górę Popa, aby odwiedzić klasztor położony na szczycie wulkanu. Powędrują przez malownicze wzgórza Kalaw, napotykając po drodze lokalne plemiona górskie. Odkryją spokój jeziora Inle, przemierzając jego pływające ogrody i tętniące życiem targi. Podróż zakończy się w Rangunie, gdzie kolonialna architektura spotyka się z błyszczącymi pagodami. Niezapomniane przygody i cuda kultury czekają!

Dzień 1

Przyjazd do Mandalay. Spotkanie z przewodnikiem i transfer do hotelu The Hotel by the Red Canal. Po zameldowaniu się, przejazd na pobliskie wzgórze Mandalay, aby podziwiać panoramiczny widok na miasto Mandalay i rzekę Ayeyarwaddy.

Ostatnia królewska stolica Birmy. Pod rządami brytyjskimi ulice Mandalay układały się w siatkę, której epicentrum stanowił duży, kwadratowy kompleks pałacowy byłego króla Thibawa, otoczony wysokimi, czerwonymi murami i fosą. Dzięki największej koncentracji mnichów w Birmie, setkom klasztorów i legionom rzemieślników, Mandalay jest powszechnie uważany za religijne i kulturalne serce Birmy.

Mandalay
Hotel by the Red Canal

Dzień 2

Tego dnia zwiedzą Państwo najważniejsze atrakcje miasta i zaczną dzień od porannego spaceru po tętniącym życiem głównym rynku Mandalay, aby doświadczyć autentycznego lokalnego życia. Przewodnik pokaże ulubione stragany z przekąskami mieszkańców. Zatrzymają się Państwo w świętej Pagodzie Mahamuni, najważniejszym miejscu kulturalnym w Mandalay, w którym znajduje się jeden z najbardziej czczonych wizerunków Buddy w Birmie, pokryty tonami płatków złota. Była to nagroda koronna w dawnych wojnach między konkurującymi królestwami Birmy. Następnie oczarują Państwa piękne dekoracje klasztoru ze złotym pałacem, jedynego zachowanego budynku Pałacu Królewskiego w Mandalay. Jeśli czas na to pozwoli, będzie szansa odwiedzić pobliską pagodę Kuthodaw, w której znajdują się nauki Buddy wyryte na kamiennych płytach. Na zakończenie dnia - wizyta na moście Ubein (30 minut jazdy samochodem), gdzie konstrukcja rozciągająca się na długości 1,2 km nad jeziorem Taungtaman. Most Ubein, zarysowany w zachodzącym słońcu, to magiczne przeżycie i marzenie fotografa.Pagoda Mahamuni, Most Ubein
Kuthodaw Pagoda

Dzień 3

Wcześnie rano pobudka o 5:30–6:00 i dołączenie do mieszkańców w codziennej jałmużnie ofiarowanej mnichom. Miasto Mandalay ma dużą populację mnichów ukrytych w klasztorach w całym mieście. Mnisi wyruszają każdego ranka, aby odebrać swoje codzienne racje żywnościowe ofiarowane przez miejscową ludność. Przewodnik przygotuje przekąskę do przekazania, gdy mnisi ustawią się w kolejce. Następnie udadzą się Państwo na poranną kawę/herbatę i przekąskę do jednej z najpopularniejszych herbaciarni w Mandalay, gdzie można spróbować mohinga, onyh khaw sojowej zupy kokosowej, typowych dań śniadaniowych w Birmie. Powrót do hotelu i czas na wymeldowanie i przejazd do Bagan. Tego popołudnia odwiedzą Państwo archeologiczną krainę czarów Bagan, gdzie ponad 3000 pagód zbudowanych przez birmańskich królów przez pięć wieków pozostaje światowym dziedzictwem. O zachodzie słońca przejażdżka wozem konnym po małych wiejskich ścieżkach, podziwiając widoki na bujne pola ryżowe i pagody zbudowane wokół rozległych równin Bagan nad rzeką Ayeyearwaddy. (jeśli pozwala na to pogoda)

Bagan

Dzień 4

Po śniadaniu w hotelu rozpoczną Państwo podróż do Starożytnych Królestw Bagan. Zwiedzanie rozpoczynie się od pozłacanej stupy Swezigon, w której rzekomo przechowywana jest relikwia świętego zęba Buddy. Niedaleko stupy warto zobaczyć świątynię Myingaba Gu Byaukgyi, w której znajdują się najlepiej zachowane malowidła ścienne Bagana przedstawiające reinkarnacje Jataki Buddy. Następnie dowiedzą się Państwo, jak w wiosce Myingaba powstają słynne wyroby z laki Bagana, a następnie odwiedzą Państwo świątynię Htilominlo, aby dowiedzieć się, jak powstają birmańskie obrazy z piasku. Całodniowe zwiedzanie świątyni kończy się wizytą w pięknie symetrycznej i majestatycznej świątyni Ananda z czterema stojącymi wizerunkami Buddy.

Świątynia Ananda

Dzień 5

Proszę sobie wyobrazić… unoszenie się delikatnie nad tysiącletnimi pagodami i potężną rzeką Ayeyarwaddy, gdy słońce powoli wschodzi z horyzontu nad zamglonymi polami i świątyniami. Magia Bagan od wieków inspiruje gości odwiedzających Birmę na lot balonem w tym miejscu. Jeden z najbardziej niezwykłych zabytków w Azji, gdzie jak okiem sięgnąć, krajobraz zdobią starożytne świątynie. Naprawdę niezapomniane przeżycie, którego nie można przegapić podczas podróży do Birmy.

Następnie rozpocznie się eksploracja rowerami elektrycznymi, które pozwalają podróżować po małych uliczkach i odwiedzać odległe zakątki Bagan i lokalnych wiosek. Odwiedziny świątyni Manuha, która była zbudowana przez króla Mon, reprezentując czas jego niewoli pod rządami króla Bagana. Kontynuacja podróży na rynek Nyaung U, największy rynek w regionie Bagan, niedaleko można zobaczyć, jak ręcznie zwijane są birmańskie cygara „cheroots”. Późnym popołudniem udanie się nad rzekę Ayeyarwaddy na prywatny rejs o zachodzie słońca, podczas którego na pokładzie można delektować się lokalnymi koktajlami, podziwiając widoki na sylwetki świątyń i brzeg.

Bagan - lot balonem

Dzień 6

Poranny odbiór z hotelu i 1,5 godziny jazdy do góry Popa. Zatrzymają się Państwo po drodze, żeby zobaczyć, jak zbierany jest sok z cukru palmowego, z którego powstają słodycze przypominające karmel. Mt Popa to birmańskie duchowe epicentrum dla tych, którzy czczą panteon Duchów Nat. Zobaczyć tu można wielu lokalnych pielgrzymów składających hołd sanktuarium Nat Spirit u podnóża góry Popa. Można też wspiąć się po prawie 800 schodach na platformę widokową Mt Popa, aby podziwiać piękne widoki na okoliczne równiny i pola uprawne. Po przerwie na lunch w Popa i kontynuacja podróży (6,5 godziny) do Kalaw przez miasta Meikhtila i Thazi, a następnie dotarcie do Kalaw w wyżynach stanu Shan na wysokości 1400 m n.p.m. Zakwaterowanie w The Hotel-Kalaw Hill Lodge, po którym można rozkoszować się świeżym górskim powietrzem. Kalaw to miejsce, w którym brytyjska administracja kolonialna uciekała od gorących i wilgotnych letnich miesięcy, aby cieszyć się chłodniejszym latem.

Mt Popa, Kalaw

Dzień 7

Po śniadaniu poranny spacer na rynek Kalaw, gdzie na handel zbierają się przedstawiciele mniejszości etnicznych. Dołączą Państwo do wszechobecnej kultury herbacianej mieszkańców Birmy w lokalnej herbaciarni, gdzie próbować będzie można lokalnych przysmaków cukierniczych i gdzie są do wyboru trzy rodzaje słodkich herbat mlecznych. Następnie przejazd nad jezioro, co da 2 godziny odpoczynku na obserwację okolicy. Po zakwaterowaniu się w hotelu Novotel Inle Lake Myat Min wyruszą Państwo na popołudniową eksplorację jeziora Inle wypełnionego pływającymi wyspami i ogrodem utworzonym z naturalnie splątanych korzeni hiacyntów wodnych i trzcin. Będzie można zjeść domowy lunch jako goście lokalnej rodziny. Rozkoszować się widokiem rybaków, którzy balansują i wiosłują na jednej nodze – jest to technika charakterystyczna dla mniejszości Inn Thar, która jest spotykana tylko nad jeziorem Inle. Zakwaterowanie w hotelu Novotel Inle Lake Myat Min.

Novotel Inle Lake Myat Min

Niezwykle malownicze jezioro Inle to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Birmie, położone w górach stanu Shan, gdzie pływające ogrody stanowią tło dla wdzięcznych, jednonożnych wioślarzy. Jezioro Inle jest idealne na spokojne wycieczki łodzią, piesze eksploracje lub dłuższe wycieczki trekkingowe po wioskach mniejszości etnicznych Shan, Pa-O, Intha i Danu. Leży na wysokości prawie 900 metrów, jest otoczone wysokimi trawami i trzcinami i w zależności od pory roku, często może być spowijane mgłą. Główna część jeziora ma około 20 km długości i charakteryzuje się krystalicznie czystą wodą. Na jego brzegach i pływających wyspach znajdują się wioski zbudowane na palach, których mieszkańcami jest pracowity i zaradny lud Intha. Są tu słynni wioślarze, umiejętnie poruszający się po jeziorze wiosłując w pozycji stojącej – jedną nogą owiniętą wokół wiosła osadzonego na biodrze, drugą balansując na dziobie łodzi.

Jezioro Inle

Dzień 8

Po śniadaniu wypłyną Państwo łodzią, podążając z prądami małej rzeki, aby dotrzeć do wioski Inn Thein i kompleksu starej pagody, miejsca, które sprawia, że ​​czujemy się, jakbyśmy przeszli przez zapomniany portal w czasie. Aby dostać się do kompleksu, przejdą Państwo przez zielone gaje bambusowe, które otwierają się na pole pokryte starożytnymi pagodami zbudowanymi ponad 1000 lat temu. Jeśli są Państwo ciekawi, jak z włókien lotosu tkane są szaliki, można odwiedzić pobliską wioskę Inpawkhon słynącą z tradycji tkackich. Większość pań tutaj używa ręcznego krosna i robi piękne longy, które cieszą się dużym zainteresowaniem na rynku krajowym.

Jednym z ulubionych miejsc nad jeziorem jest kawiarnia/restauracja z kotami birmańskimi zbudowana nad jeziorem, gdzie można zobaczyć wysiłki na rzecz ochrony i ponownego wprowadzenia tej rzadkiej czystej rasy kotów do Birmy. Dzień zakończą Państwo wspaniałym rejsem kajakiem o zachodzie słońca prowadzonym przez lokalnych mieszkańców.

Jezioro Inle

Dzień 9

Śniadanie w hotelu i transfer na lotnisko w Heho na południowy lot do Rangunu. Po południu zakwaterowanie w Chatrium Hotel Royal Lake Yangon. Późnym popołudniem kontynuacja zwiedzania najbardziej niesamowitego widoku Birmy i jednego z najbardziej spektakularnych zabytków na świecie - pagody Shwedagon – pokrytej złotem budowli z kopułą dzwonu, która dominuje w panoramie miasta. Legendy głoszą, że przechowywane są tu święte włosy Buddy. Szwedagon to kultowy symbol kraju, którego nie można przegapić.

Chatrium Hotel Royal Lake Yangon

Liczący ponad 5 milionów mieszkańców Rangun, był stolicą Birmy do końca 2005 roku. Pozostaje największym miastem i nadal jest głównym ośrodkiem handlowym kraju. Wizyta w tym wspaniałym mieście pozwoli Państwu zapoznać się z interesującą mieszanką kultur brytyjskiej, birmańskiej, chińskiej i indyjskiej, która się tam mieszka. Linia horyzontu stanowi ciekawy kontrast architektury kolonialnej i nowoczesnych wieżowców, nad którymi dominuje złoty blask pagody Shwedagon, przepięknej świątyni buddyjskiej, która przyciąga pielgrzymów z całego świata.

Shwedagon Pagoda

Dzień 10-13

Śniadanie w hotelu i transfer na lotnisko, przelot do Thandwe na zachodnim wybrzeżu Arakanu w Birmie. Po przybyciu na lotnisko w Thandwe transfer do hotelu przy plaży Ngapali (15–20 minut). Zakwaterowanie w Sandoway Resort. Czas wolny przez następne dni.

Sandoway Resort

Dzień 14

Śniadanie w hotelu i transfer na lotnisko na przelot do Rangunu. Przewodnik spotka się z Państwem na lotnisku w Rangunie i przewiezie do hotelu Governor's Residence. Następnie odkryją Państwo najważniejsze atrakcje Rangunu, zaczynając od parku Kandawgyi i jeziora z przystankiem na zdjęcia przy sali Karaweik w kształcie ptaka Hamsa, centrum miasta w stylu kolonialnym przy parku Mahabandoola, ratuszu i stupie Sule Paya zbudowanej ponad 2000 lat temu. Podczas spaceru po dzielnicy kolonialnej przewodnik podzieli się wglądami w minioną epokę, kiedy Rangun był „miejscem” w Azji Południowo-Wschodniej z najbardziej wyrafinowanymi sklepami, tramwajami i placówkami edukacyjnymi aż do lat 60. XX wieku. Będzie można też odwiedzić targ Bogyoke (Scotts), ale większość sklepów została tymczasowo zamknięta. Wskoczą Państwo do pociągu Circel Line, który jeździ po przedmieściach miasta, wykonując 3-godzinną pętlę. Po przejechaniu kilku stacji w około 20–30 minut ponownie dołączą Państwo do kierowcy.Niedaleko Kyemindaing będzie przystanek na zdjęcia, przy tętniącym życiem porcie. Powrót do hotelu.

Rangun, Kandawgyi
Governor's Residence

Dzień 15

Śniadanie w hotelu i transfer na międzynarodowe lotnisko w Rangunie.

Zapytaj o indywidualną ofertę dla ciebie
Wybierz kierunek podróży
Zapisz się do newslettera
Dziękujemy za zapisanie się.
Do zobaczenia w podróży. :-)
Wystąpił nieznany błąd. Prosimy o zapisanie się poprzez wysłanie e-maila na dtc@deluxetravelclub.pl.

Raz w tygodniu wyślemy Ci powiadomienie o najnowszych ofertach i promocjach luksusowych wyjazdów