podróże szyte na miarę

Magiczna Jordania

Jordania

Jordania, a właściwie Haszymidzkie Królestwo Jordanii, to kraj Bliskiego Wschodu, ze stolicą w Ammanie. Pierwsze państwa na terenie dzisiejszej Jordanii pojawiły się już w XIII wieku p.n.e. Przez wieki wielokrotnie zmieniało się panowanie tego miejsca - królowali tu między innymi: Królestwo Izraelskie, Babilonia, Persja, imperium Seleucydów, czy też Cesarstwo Rzymskie i Bizantyjskie. Podróżnicy odkryją tu dwa najsłynniejsze symbole Bliskiego Wschodu: wykute w skale, antyczne miasto Petra oraz zapierającą dech w piersiach scenerię Wadi Rum - jednej z najpiękniejszych na świecie pustyń.

DZIEŃ 1

Przylot do Ammanu. Zostaną Państwo odebrani z lotniska i zawiezieni do hotelu. Nocleg w Hotelu Corp Executive.

Amman to stolica Jordanii, skrywająca wiele atrakcji i fascynujących zabytków. Była to starożytna osada, wymieniana już w Starym Testamencie pod nazwą Rabbat Ammon (Rabba). Była stolicą Ammonitów. W III wieku p.n.e. podbita przez władcę Egiptu i przemianowana na Filadelfię. Pod tą nazwą była znana w czasach rzymskich i bizantyńskich. Później osiedlili się tu Nabatejczycy i Ghassanidzi, którzy nadali miastu nazwę Amman. W 635 r. miasto zostało zajęte przez Arabów, przeżyło swą świetność i w VIII wieku zaczął się jego upadek po przeniesieniu stolicy kalifatu z Damaszku do Bagdadu. Od XVI wieku należało do Turcji, następnie zostało całkowicie opuszczone. Miejscowość została odbudowana przez osadników czerkieskich w 1878. Dynamiczny rozwój Ammanu nastąpił po otwarciu w mieście stacji kolejowej na linii z Damaszku do Medyny w 1903. W 1921 Amman został stolicą Emiratu Transjordanii, zaś w 1946 roku stolicą niepodległej Jordanii. Bogata historia i wiele kultur, które przewijały się przez to miasto zostawiło po sobie wiele zabytków i ciekawych miejsc.

Amman

DZIEŃ 2

Po śniadaniu rozpoczęcie zwiedzania Starego Miasta Ammanu, zwiedzając Cytadelę i Teatr Rzymski, dwa najpopularniejsze stanowiska archeologiczne w mieście. Następnie pustynia na wschodzie i zwiedzanie zamków pustynnych Jordanii. Są pięknymi przykładami wczesnej sztuki i architektury islamu, z pięknymi mozaikami i freskami. Zobaczyć tu można oszałamiający Qasr Amra, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Powrót na noc do Ammanu.

Amman, Qasr Amra

DZIEŃ 3

Po śniadaniu przejazd do Jerash - „Pompeji Wschodu”, które są prawdopodobnie najlepiej zachowanym prowincjonalnym miastem rzymskim. Dookoła kolumnadowej głównej ulicy zobaczyć można Cardo, Teatr Południowy, Świątynię Zeusa, Łuk Hadriana, Świątynię Artemidy i Nymphaeum. 14 kościołów w mieście pochodzi z czasów bizantyjskich i jest wypełnione pięknymi mozaikami. Dalsza podróż na zachód do arabskiego zamku Saladyna z XII wieku, Qalaat al Rabad (Ajloun), jednego z najlepszych przykładów architektury wojskowej. Następnie powrót do hotelu w Ammanie.

Jerash

DZIEŃ 4

Po śniadaniu transfer do Petry. Po drodze wizyta w Madaba, Mount Nebo i Kerak (Kings Highway). Podróż na południe od Morza Martwego zabiera Państwa na 5000-letnią King's Highway, jedną z najbardziej pamiętnych podróży w Ziemi Świętej, przechodząc przez szereg starożytnych miejsc. Pierwszym miastem, jest Madaba, „miasto mozaik”. Główną atrakcją Madaby jest cudownie żywa bizantyjska mozaika z VI wieku przedstawiająca Jerozolimę i inne święte miejsca. Dziesięć minut na zachód to najbardziej szanowane miejsce w Jordanii: Góra Nebo, pomnik Mojżesza, domniemane miejsce śmierci i pochówku proroka. Mały, kwadratowy kościół został wybudowany na tym miejscu przez pierwszych bizantyjskich chrześcijan, a później rozrósł się w rozległy kompleks. Później dalej na południe jest Kerak. Kerak leży około 150 km na południe od Ammanu. Słynie ze swojej twierdzy krzyżowców w centrum podziemnych galerii, pokoi i tajnych przejść oraz grubych murów obronnych. To krzyżowcy rozsławili Keraka. Twierdza została zbudowana w 1142 r. Przez Payena Le Boutelliera, władcę Montrealu. Uczynił Kerak nową stolicą prowincji, ponieważ znajdowała się na King’s Highway, gdzie mogła kontrolować cały ruch z północy i południa. Następnie przejazd do Petry i zakwaterowanie w hotelu Petra Moon.

Góra Nebo, Kerak

DZIEŃ 5

Po śniadaniu czeka Państwa niezwykły dzień! Rano rozpoczyna się podróż do zapierającego dech w piersiach czerwonego miasta (konno i pieszo), która zacznie się przy „As- Sik”, który kończy się na słynnych ruinach starożytnego miasta Petra, budowanego od 800 roku p.ne. do 100 roku n.e. przez Nabatejczyków. Miasto słynie z licznych budowli wykutych w skałach i pokrywa powierzchnię 100 km2 wraz z 800 zabytkami.  W I i II w. n.e. miasto przeżywało czasy swojej świetności, będąc stolicą królestwa Nabatejczyków. Oni sami nazwali Petrę Rakmu, co oznacza"wielobarwna". Miasto zostało stracone dla świata aż do roku 1812, kiedy to zostało na nowo odkryte przez szwajcarskiego badacza Johanna Ludwiga Burkharta. Dziś Petra to jordańska atrakcja nr 1, znana jako  “różowe miasto w połowie tak stare jak czas”.  Wykuta w skale piętrowa budowla Khazneh – zwana „Skarbcem Faraona” – posłużyła w filmie Indiana Jones jako świątynia chroniąca Świętego Graala. Następnie przejazd do Mazayen Rum Camp na kolację i nocleg.

Petra

DZIEŃ 6

Po śniadaniu, czas na pobyt w Wadi Rum, księżycowej krainie starożytnych koryt rzecznych, rzeźbionych wiatrem gór, ogromnych pustynnych widoków i gładkich, pastelowych piasków. W „Beau Geste” spotkają Państwo legionistów z długą spódnicą, oferujących kawę z dodatkiem kardamonu. Następnie 2-godzinną wycieczka jeepem w tej oazie, gdzie kręcono film „Lawrence of Arabia”. Prawdziwie „nie z tego świata” doświadczenie! Następnie przejazd do hotelu Marina Plaza Hotel na noc.

Wadi Rum

DZIEŃ 7

Po śniadaniu przejazd do Ammanu i nocleg w Hotelu Corp Executive.

 

DZIEŃ 8

Transfer z hotelu la lotnisko na lot powrotny.

Zapytaj o indywidualną ofertę dla ciebie
Wybierz kierunek podróży
Zapisz się do newslettera
Dziękujemy za zapisanie się.
Do zobaczenia w podróży. :-)
Wystąpił nieznany błąd. Prosimy o zapisanie się poprzez wysłanie e-maila na dtc@deluxetravelclub.pl.

Raz w tygodniu wyślemy Ci powiadomienie o najnowszych ofertach i promocjach luksusowych wyjazdów