Indie atrakcje - co warto zobaczyć?
Indie są najbardziej różnorodnym, barwnym i pełnym zapachów krajem na świecie. To połączenie zabawy ze świętością, prostoty z transcendencją. Indie są także jedną z najstarszych cywilizacji na świecie. To tu narodzili się duchowi liderzy i światowi mędrcy, tacy jak Mahatma Gandhi. To miejsce powstania wielu medytacyjnych i duchowych praktyk, jak joga czy ajurweda. Indie to wreszcie monumentalne świątynie, wysokie Himalaje, surowe jaskinie, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, raj plażowy oraz ogromne, zielone plantacje herbaty.
Symbol Indii – Tadż Mahal
Tadź Mahal uznawany jest za jeden z cudów świata i jednocześnie pomnik miłości. To marmurowe mauzoleum jest architektonicznym arcydziełem Mogołów, a z jego budową wiąże się piękna, choć smutna historia. Tadź Mahal jest spełnieniem jednej z trzech obietnic danych cesarzowej Mumtaz Mahal, która prosiła o to, by cesarz po jej śmierci nigdy więcej się nie ożenił, zaopiekował się dziećmi i stworzył budynek, który ją upamiętni. Dlatego też Tadź Mahal wybudowano na prośbę cesarza Szahdżahana, na cześć jego ukochanej żony, która zmarła przy 14 porodzie w wieku 38 lat. Proces budowy tego monumentu zajął aż 20 lat! Tadź Mahal najlepiej zwiedzać wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, kiedy promienie słoneczne nadają budowli niesamowitego blasku. Zabytek ten wpisany jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – i słusznie, bo budzi zachwyt w najczystszej postaci.
Co warto zobaczyć w New Delhi?
Delhi to drugie co do wielkości miasto świata, głośne i pełne kontrastów. Z jednej strony czekają nas tłumy ludzi, restauracje na każdym rogu i ogrom centrów handlowych, z drugiej – starożytne zabytki mieszają się tutaj z nowoczesnymi budynkami. Co warto zobaczyć w stolicy Indii?
- Lotus Temple – Świątynia Lotosu to dom modlitwy dla wyznawców bahaizmu, jest jednak otwarta dla wszystkich. Jej nazwa pochodzi od jej kształtu i budynek zbudowano na wzór kwiatu lotosu, przez co stanowi jedną z najbardziej niezwykłych budowli w Dehli.
- Czerwony Fort (Red Fort) – znany również jako Lal Qila, to zbudowany w XII wieku zamek, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
- Chandni Chowk – to jeden z najstarszych i najbardziej zatłoczonych bazarów w stolicy. Znajdziemy go tuż obok Czerwonego Fortu, w sercu starego Delhi.
- Qutub Minar – jeden z najważniejszych zabytków Delhi. Najwyższa ceglana wieża na świecie, wzniesiona za rządów Qutuba-ud-din-Aibaka w XII wieku i wpisana na listę UNESCO.
- Alai Darwaza – Brama Alauddina, zbudowana w 1311 roku przez sułtana Alauddina Khaljiego.
Rajskie plaże w Indiach
Choć Indie pozornie nie kojarzą się z rajskimi plażami, stan Goa może nas w tym względzie pozytywnie zaskoczyć. To właśnie w Goa można opalić się na pięknych plażach wokół wód Morza Arabskiego lub schronić się w cieniu pod palmami kokosowymi. Kultura Goa jest całkiem inna niż pozostała część Indii – teren ten niegdyś był kolonią portugalską i nadal widać tu iberyjskie wpływy, obecne w architekturze, kuchni, a przede wszystkim w miłości do zabawy. Goa to świetne miejsce do grę w siatkówkę plażową, organizacji imprez na plaży do białego rana, smakowania tygrysich krewetek lub podziwiania pięknych zachodów słońca nad Morzem Arabskim.
Indyjskie „Różowe Miasto” – Dźajpur (Jaipur)
Zwiedzając Dźajpur (Jaipur) na prawie każdej ulicy znaleźć można różowy budynek,co w głowie turysty rodzi zasadne pytanie: dlaczego w Jaipur jest tyle różowego? Różowy uznawany był niegdyś za kolor gościnności, a mieszkańcy miasta Jaipur byli z niej znani. Kiedy Maharaja Sawai Ram Singh dowiedział się, że do miasta przyjedzie rodzina królewska – syn królowej Wiktorii, książę Walii Albert Edward (późniejszy król Edward VII), zapragnął okazać lokalną gościnność. By należycie powitać rodzinę królewską, kazał pomalować miasto na różowo. Goście byli pod wielkim wrażeniem, a książę Albert nazwał Jaipur Różowym Miastem. Nazwa ta przyjęła się i jest obecnie stosowana zamiennie z Jaipur, które do dziś nie straciło ani trochę ze swojej gościnności. Do największych atrakcji Różowego Miasta należą:
- Hawa Mawal znany także jako pałac wiatrów to najsłynniejszy różowy budynek w Jaipur. Zbudowano go z różowego piaskowca, a potem jeszcze pomalowano na różowo aby jeszcze podkręcić kolor. Ten pięciopiętrowy budynek o wysokiej koronkowej fasadzie posiada aż 950 okienek z kratą o kształcie przypominającym nieco plaster miodu. Okna miały chronić żony i kochanki maharadży jednocześnie pozwalając im z ukrycia podziwiać miasto.
- Pałac miejski – serce miasta w którym do dziś rezyduje dawna rodzina królewska. To kompleks muzealny z ogrodami w którego wnętrzu widać harmonie trzech stylów architektonicznych europejski, mongolski i radżputów.
- Fort Amer – kompleks pałacowy na szczycie z którego można podziwiać błyszczące jezioro po jednej stronie i pagórki i centrum Jaipur w niedalekiej odległości z drugiej. W drodze na szczyt można dostrzec Jal Mahal czyli Pałac na Wodzie.
Jakie miasta warto zobaczyć w Indiach?
Oprócz samej stolicy, Delhi oraz wspomnianego już Jaipur warto odwiedzić także szereg innych miejsc w Indiach, takich jak:
- Mumbai (Bombaj) – to miasto z największą liczbą drapaczy chmur. Równocześnie to właśnie w Bombaju znajdziemy Wiszące Ogrody na wzgórzu Malabar. Obowiązkowym punktem wizyty w Bombaju jest historyczna Brama Indii.
- Kolkata (Kalkuta) – to kolejne kontrastowe miasto, znajdują się tutaj pola golfowe, boiska do polo i kluby dla zamożniejszych turystów.
- Myscore – warto się tutaj wybrać do pięknego pałacu, wpisanego na listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, gdzie czekają na nas kolorowe witraże, czerwone kopuły i pachnące ogrody wokół budynku. W Ogrodach Brindavan z kolei miło zażyć spaceru wśród szumiących fontann, dających wytchnienie po zwiedzaniu miasta.
- Utakamand – miejsce to zapewnia turystom pełen spokój wśród zielonych wzgórz, pełnych drzew eukaliptusowych i plantacji herbaty. To Idealna przestrzeń na wyciszenie od zgiełku miast i odpoczynek po tropikalnych upałach. Można tutaj przejechać się na koniu dookoła jeziora, obowiązkowo napić czekolady z tego regionu lub skosztować herbaty z pobliskiej plantacji.
- Udaipur –to piękne miejsce na romantyczne spacery posłużyło do nakręceniu paru scen ze słynnej „Ośmiorniczki” z serii filmów z Jamesem Bondem. Cechą charakterystyczną Udaipur są spokojne jeziora i piękna architektura, która pozwala odpocząć, napawając się widokami.
Indyjska kuchnia – rozsmakuj się w regionie!
Aby naprawdę dobrze poznać dany kraj i jego kulturę, warto spróbować jego regionalnej kuchni. Rozpływający się w ustach, maślano-pomidorowy butter chicken, różnorodne thali, czy gęste, sycące dal – czegóż chcieć więcej? W potrawach indyjskich króluje ryż, chlebek naan i warzywa.
Indyjskiej kuchni najlepiej skosztować zarówno w eleganckich restauracjach, jak i w ulicznych bazarach i ryneczkach. Ponieważ większość mieszkańców Indii to wegetarianie, to właśnie dania vege są najbardziej powszechne i bardzo różnorodne. Trudniej tu o dania mięsne, jednak w luksusowych restauracjach zawsze możemy liczyć na kurczaka, jagnięcinę, baraninę i owoce morza. Kuchnia indyjska to oczywiście także przyprawy – imbir, anyż, kmin rzymski, cynamon czy też chilli. Nawet, jeśli lubimy ostre potrawy, lepiej zamawiać nieostre, ponieważ w Indiach podejście do przypraw i ostrości nieco różni się od naszych europejskich standardów. A skoro jesteśmy w Indiach, to obowiązkowa jest także herbata – obecnie kraj ten jest herbacianą potęgą, a w Assam, Dardżiling i pobliskim Cejlonie produkuje się łącznie 715 tysięcy ton rocznie.