podróże szyte na miarę

Poznaj dwie stolice Rosji

Rosja

Sankt Petersburg (dawny Leningrad) jest wyjątkowym i niespotykanym miastem na skalę światową. Miasto leży na przy ujściu Newy do Zatoki Fińskiej - nazwane jest drugą stolicą Rosji. Sankt Petersburg obfituje w liczne zabytki i atrakcje, do których zabierze Państwa i o których opowie prywatny polskojęzyczny przewodnik podczas 2 dniowego zwiedzania. „Po ulicach starego Petersburga można chodzić bez końca. (...) Tyle tu ciekawej architektury, tyle kanałów, tyle skwerów, tyle zakątków” – Ryszard Kapuściński, polski reportażysta, dziennikarz i publicysta.

1 DZIEŃ

Przylot do Saint Petersburga, prywatny transfer do Hotelu.
Sztuka Don Kiszot – balet Minkusa w Teatrze Maryjskim na Starej Scenie. Rozpoczęcie o godz. 19.30

2 DZIEŃ

W godzinach porannych spotkają się Państwo z prywatnym przewodnikiem w lobby hotelu – do Państwa dyspozycji cały dzień również prywatne auto z kierowcą.

Rozpoczęcie zwiedzania „Wenecji północy” zacznie się od fortecy Peter Paul Fortess – miejsca powstania St. Petersburga. Po spacerze mostami, bramami i fosami można poczuć atmosferę końca XVIII wieku, kiedy fortyfikacja była naturalną koniecznością i ochroną przeciwko Szwedom.


Jeśli czas pozwoli przewodnik pokaże Państwu bajkową Katedrę Smolny, zbudowaną przez słynnego włoskiego architekta Rastrelliego, tworzącego za czasów carycy Elżbiety I. Ten błękitny kompleks budynków uważany jest za jedno z największych arcydzieł Rastrelliego.

Po drodze zobaczą Państwo również znany posąg z brązu przedstawiający Piotra Wielkiego na koniu. Pomnik znajduje się przy rzece Neva skąd podziwiać można Pałac Zimowy, fortecę oraz Nevsky Prospect – główną aleję miasta.

Następnym punktem program jest Palace Square i słynne Hermitage Museum. Serce miasta - Palace Square (Dvortsovaya Ploshchad) to najwspanialszy plac w mieście. Największą architektoniczną atrakcją placu jest wspominany już wcześniej Pałac Zimowy – arcydzieło rosyjskiego baroku; królewska rezydencja rosyjskich carów.

Wizyta w Hermitage Museum pozwoli na podziwiania kolekcji największych dzieł sztuki od czasów rzymskich aż po dzieła Matisse’a. Muzeum ma największą kolekcję dzieł sztuki na całym świecie. Przewodnik przeprowadzi Państwa między innymi do dzieł Rubensa jak i Da Vinci. Zobaczą Państwo także kolekcję francuskich impresjonistów, uznaną za zaginioną po II Wojnie Światowej.

Przed powrotem do Hotelu odwiedzą Państwo również imponującą katedrę St. Isaac’s Cathedral. Kolumny z malachitu i lazurytu zachwycają okazałością. Katedra powstała w latach 1818 – 1858. Podczas II Wojny Światowej złota kopuła została pomalowana na szaro by nie stać się obiektem ataku nazistowskich nalotów. Z wieży katedry podziwiać można widoki na miasto i jego okolice.

Wieczorny godziny, prywatny rejs po kanałach St Petersburga z przewodnikiem.

Fot. Four Seasons St. Petersburg

3 DZIEŃ

W godzinach porannych spotkają się Państwo z prywatnym przewodnikiem w lobby hotelu – do Państwa dyspozycji cały dzień również prywatne auto z kierowcą. Ten dzień rozpocznie się wizytą w letnim pałacu Peterhof otoczonym pięknymi fontannami i ogrodami. Pałac Peterhof (Petrodvorets) zwany jest często rosyjskim Wersalem. Z pałacu rozciąga się widok na kolumnady, fontanny i morze Bałtyckie. Grottos of Peterhof - różnorodność fontann i piękne krajobrazy przywołują w ducha XVIII wiecznej Rosji.

Po zwiedzaniu tego wspaniałego przybytku udadzą się Państwo w podróż powrotną drogą wodną – wodolotem. Będzie okazja, aby zwiedzić również Yusupov Palace – jeden z najpiękniejszych prywatnych pałaców w St. Petersburgu. Należał niegdyś do Księcia Yusupovs – w XIX wieku jednej z najbogatszych rodzin w Rosji również słynnej z historycznych pobudek.

4 DZIEŃ

Dzisiaj udadzą się Państwo na obrzeża miasta gdzie będą mieli Państwo okazję zobaczyć jeden z najpiękniejszych pałaców Catherine Palace (dawniej znany jako Pushkin) i słynną Salę Bursztynową. Pałac mieści się na terenie kompleksu pałacowo-ogrodowego zwanego Tsarskoye Selo (Carskie Sioło). Pałac został zbudowany za czasów Katarzyny I (drugiej żony Piotra Wielkiego, a nie Katarzyny Wielkiej) i po niej nosi swoją nazwę. Ten barokowy błękitno-złoty pałac oraz okoliczne francuskie ogrody są jednym z największych symboli miasta. W pałacu zarezerwujemy dla Państwa warsztaty w Sali Bursztynowej podczas których, będzie można zobaczyć jak rzemieślnicy wytwarzają bursztynowe ozdoby. Ten cały dzień również spędzą Państwo z przewodnikiem i autem do dyspozycji.

Po tej wizycie udadzą się Państwo do Pałacu w Pawłowsku z pięknym ogrodem angielskim , który sąsiaduje z Carskim Siołem – jest wspaniałym przykładem typowego neoklasycyzmu St. Petersburskiego.

Fot. Four Seasons St. Petersburg

5 DZIEŃ

Prywatny transfer na stację kolejową: przejazd pociągiem SAPSAN w klasie biznes do Moskwy.
Prywatny transfer do Hotelu w Moskwie.

Wizyta w Moskwie za każdym razem stanowi fascynującą przygodę. To podróż w czasie – od najdawniejszych dziejów niewielkiego Księstwa Moskiewskiego, przez okres Wielkiego Księstwa Moskiewskiego i epokę Rosji carskiej, aż do burzliwych czasów Związku Radzieckiego. Moskwa to miasto pełne sprzeczności, z niezwykle bogatym centrum i biednymi przedmieściami, z historycznymi budynkami, które na każdym kroku przypominają bolesne starcie dwóch, tylko formalnie odmiennych systemów władzy. Moskwa to nie tylko główny ośrodek polityczny państwa, ale także główne centrum religijne i kulturowe Rosji a także największe miasto w Europie.

Fot. Park Hyatt Ararat, Moskwa

6 DZIEŃ

Dzień rozpoczniemy od spotkania z przewodnikiem i od spaceru w stronę największej atrakcji Moskwy. Kreml – moskiewski gród warowny, otoczony potężnym, XV – wiecznym murem obronnym z basztami, w obrębie którego od wieków wznoszą się najważniejsze budynki świeckie i sakralne państwa. Wśród budowli sakralnych prymat wiedzie Sobór Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny stanowiąca miejsce koronacji carów. Poza tym wznoszą się tu jeszcze Sobór Zwiastowania – przez wieki prywatna świątynia władców Rosji, Sobór Archangielski – główna nekropolia carów do końca XVII w., Cerkiew Złożenia Szat oraz Cerkiew Dwunastu Apostołów. Cerkwie te mają jedną wspólną dzwonnicę – Dzwonnicę Iwana Wielkiego.

Wśród budynków świeckich Kremla najważniejszy jest oczywiście Wielki Pałac Kremlowski – dawna rezydencja carów, a dziś siedziba Prezydenta Federacji Rosyjskiej. Do Wielkiego Pałacu przylega kilka innych, znaczących budowli – Pałac Teremowy, Pałac Fasetowy oraz Zbrojownia (dawny arsenał, dziś skarbiec i muzeum). Do zbrojowni wejdziemy aby podziwiać jej wyposażenie. Nieco dalej od Wielkiego Pałacu wznoszą się jeszcze m.in. okazały Pałac Senatu i Arsenał – obiekt do dziś pozostający w rękach wojska, a dokładniej Pułku Kremlowskiego.

Od zachodu Kreml otacza przepiękny Ogród Aleksandryjski, na obszarze którego wznosi się Grób Nieznanego Żołnierza. Od północnego wschodu natomiast przylega do Kremla Plac Czerwony – najbardziej znany plac Moskwy. Plac otaczają jedne z najbardziej charakterystycznych budowli Moskwy – wspaniała Cerkiew Wasyla Błogosławionego, gmach Głównego Powszechnego Domu Towarowego GUM oraz gmach Państwowego Muzeum Historycznego. Do tego muzeum również wejdziemy – szczególnie interesująca jest słynna na cały świat wystawa klejnotów (Diamond Vault). Przy Cerkwi usytuowany jest słynny pomnik Kuźmy Minina i Dymitra Pożarskiego, natomiast pod murami Kremla usytuowany jest Cmentarz przy Murze Kremlowskim (z grobami m.in. Józefa Stalina, Feliksa Dzierżyńskiego i Leonida Breżniewa) oraz słynne Mauzoleum Lenina, do którego również wejdziemy.


7 DZIEŃ

Kolejny dzień w Moskwie rozpoczniemy od wizyty w Galerii Trietiakowskiej położonej niemal naprzeciwko Kremla, po drugiej stronie rzeki Moskwy. Jest to Muzeum posiadające jedną z największych na świecie kolekcji sztuki rosyjskiej. Drugi, najważniejszy oddział Galerii Trietiakowskiej, prezentujący sztukę rosyjską XX w., mieści się w socrealistycznym pawilonie usytuowanym na Krymskim Wale w sąsiedztwie Parku Gorkiego i tzw. cmentarza upadłych pomników. Po wizycie w Galerii udamy się do Parku Gorkiego oraz odwiedzimy Garage Center for Contemporary Culture (nowatorski project Dashy Zhukovej mający na celu dialog z współczesną sztuką I kulturą). Dzień zakończymy eksploracją słynnych na cały świat I uważanych za najpiękniejsze na świecie stacji metra. Przez pół dnia do Państwa dyspozycji prywatne auto z kierowcą – oczywiście cały dzień przewodnik.


8 DZIEŃ

Prywatny transfer na lotnisko, wylot do Polski.

Zapytaj o indywidualną ofertę dla ciebie
Wybierz kierunek podróży
Zapisz się do newslettera
Dziękujemy za zapisanie się.
Do zobaczenia w podróży. :-)
Wystąpił nieznany błąd. Prosimy o zapisanie się poprzez wysłanie e-maila na dtc@deluxetravelclub.pl.

Raz w tygodniu wyślemy Ci powiadomienie o najnowszych ofertach i promocjach luksusowych wyjazdów